Strona: 69. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej uroczyście rozpoczęty! / Wydział Zarządzania

69. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej uroczyście rozpoczęty!

2019-10-11
, red.  fot. Arkadiusz Surowiec

W piątek 11 października 2019 r. Politechnika Rzeszowska zainaugurowała 69. rok akademicki. W uroczystości inauguracyjnej wzięli udział pracownicy Uczelni, studenci, doktoranci oraz liczni goście, wśród których byli: Ewa Leniart – Wojewoda Podkarpacki, Władysław Ortyl – Marszałek Województwa Podkarpackiego, Marek Ustrobiński – Wiceprezydent Rzeszowa, ks. dr Jan Wątroba – Biskup Rzeszowski, parlamentarzyści, samorządowcy z regionu, duchowni, przedstawiciele świata nauki, służb mundurowych, lotnictwa oraz instytucji współpracujących z Politechniką Rzeszowską.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, w swoim wystąpieniu mówił m.in. o realizowanych inwestycjach, potencjale i możliwościach Uczelni oraz zmianach, które Politechnika Rzeszowska wdraża w związku z reformą szkolnictwa wyższego. – Z przeszłości należy czerpać naukę, ale należy żyć i funkcjonować w „tu i teraz”. Przyszłość można planować, ale nawet „jutro” jest trudne do zdefiniowania – mówił rektor PRz.

W dalszej części swego przemówienia prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski do najważniejszych czynników mających wpływ na potencjał Uczelni i kształtowanie przyszłości zaliczył studentów, kadrę naukowo-dydaktyczną oraz stabilność finansową Uczelni. Powiedział, że: na rok akademicki 2019/2020 przyjęliśmy ogółem 3927 studentów – o 130 więcej niż w roku poprzednim. Od roku 2016/2017 mamy ponad 8500 kandydatów przy każdej rekrutacji, zatem liczba chętnych przewyższa liczbę przyjętych o ponad 100%. Fakt, że liczba kandydatów nie zmniejsza się, a nawet nieznacznie rośnie, jest ewenementem w skali całego kraju i świadczy o dużej renomie naszej Uczelni.

Przedstawiciele studentów pierwszego roku oraz przedstawiciele doktorantów złożyli w trakcie inauguracji uroczyste ślubowanie. Tym co wyróżnia Politechnikę Rzeszowską spośród innych uczelni jest kształcenie pilotów lotnictwa cywilnego. W ciągu ponad 40 lat funkcjonowania Ośrodka Kształcenia Lotniczego wykształcono ponad 800 pilotów, którzy pracują w liniach lotniczych na całym świecie. W czasie inauguracji, kolejnych 40 studentów kierunku lotnictwo i kosmonautyka, specjalności pilotaż, otrzymało certyfikat ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego.

W tym roku Światowe Stowarzyszenie Lotników Polskich nadało wyróżnienie prymusowi wśród lotników mgr. inż. Adamowi Sadowskiemu. Podczas inauguracji wręczono także odznaczenia dla zasłużonych pracowników Uczelni. 1 osoba otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, 9 osób odznaczono Brązowym Krzyżem Zasługi. Medalem Komisji Edukacji Narodowej, nadanym przez Ministra Edukacji Narodowej, wyróżniono 21 pracowników Politechniki, wśród których był dr inż. Dariusz Wyrwa z Wydziału Zarządzania. 7 osobom wręczono medale „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza”.

Oprawę muzyczną całej uroczystości przygotował Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej pod batutą Lidii Chalińskiej.