Strona: Debata oksfordzka - bezkrwawa bitwa na słowa i argumenty / Wydział Zarządzania

Debata oksfordzka - bezkrwawa bitwa na słowa i argumenty

2018-05-29

Pomysł debat oksfordzkich ma za zadanie przybliżyć obywatelom Podkarpacia ideę samych debat oksfordzkich oraz zachęcić młodzież akademicką i licealną do udziału w tym przedsięwzięciu. Pomysłodawcą tego wydarzenia jest dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz, ekspert sieci Team Europe i jednocześnie beneficjent projektu finansowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach umowy 959/P-DWN/2017, którego celem jest doskonalenie talentów oratorskich i umożliwienie młodym Polakom warunków do ich praktycznego wykorzystania.

Zamierzeniem dr hab. Izabeli Oleksiewicz, prof. PRz we współpracy z Ewą Nowak-Koprowicz (przedstawicielem Punktu Informacyjnego Europejskiej Europe Direct – Rzeszów) jest upowszechnienie wiedzy związanej z Unią Europejską i przyczynienie się do praktycznego wykorzystania tej wiedzy poprzez debaty. Ponadto, projekt ma również zachęcić studentów do pogłębienia wiedzy o systemie politycznym RP i bieżących wydarzeniach gospodarczych, społecznych i politycznych, jakie zachodzą na arenie międzynarodowej. Dzięki praktycznemu upowszechnianiu nauki, rozwija wśród uczestników niezwykle przydatne w społeczeństwie umiejętności komunikacyjne.

Główną tezą debaty przedstawionej w dniu 28 maja 2018 r. na WSIiZ było: „Aktualne kierunki polityki migracyjnej Unii Europejskiej zmierzają w niewłaściwą stronę”. Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym AMPDO (Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich) i Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, którzy są organizatorami debat oksfordzkich na szczeblu ogólnopolskim.

Spotkanie zostało otwarte przez dziekana Wydziału Administracji i Nauk Społecznych – prof. nadzw. dra hab. Sławomira Gawrońskiego. Byli również obecni m.in. były europoseł, dr inż.  Mieczysław Janowski, a także przedstawiciele Biura europosłanki Elżbiety Łukaciejewskiej.

Jako strona opozycji i propozycji wystąpili studenci II i III roku kierunku bezpieczeństwa wewnętrznego PRz. Warto zaznaczyć, że większość z nich jest członkami Koła Polityki Bezpieczeństwa Państwa działającego przy Zakładzie Nauki o Bezpieczeństwie WZ PRz.  Rola marszałka Debaty Oksfordzkiej przypadła założycielowi Stowarzyszenia Mówców Krakowskich, radnemu Miasta Krakowa – Łukaszowi Słoniowskiemu. W skład jury weszli m.in. Krzysztof Buła (wiceprezes Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców) i dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz. Wygrała zdecydowanie strona opozycji w składzie: Izabela Dec, Miłosz Kopiec, Łukasz Kalina, Wiktor Kowal.