Strona: Drugi dzień konferencji: naukowe wystąpienia i pokazy służb z Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka / Wydział Zarządzania

2019-11-26
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec
WytnijUsuńPrzesuń

We wtorek 26 listopada 2019 r. kontynuowana była na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza dwudniowa III Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata. Wymiar społeczno-kulturowy”.

Konferencja została przygotowana przez Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej, Zakład Nauki o Bezpieczeństwie działający w ramach WZ PRz, Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego, Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg, Istanbul Commerce University, Państwową Wyższą Szkołę Wschodnioeuropejską w Przemyślu, Fundację Prowadzenia Badań Naukowych. Celem zasadniczym naukowego spotkania była analiza złożoności i współzależności zagrożeń oraz wyzwań bezpieczeństwa we współczesnym świecie dotycząca polityki bezpieczeństwa militarnego i pozamilitarnego, ze szczególnym uwzględnieniem wymiaru społeczno-kulturowego.

Warto przypomnieć, że obecna konferencja jest pierwszą zorganizowaną przez Wydział Zarządzania wraz z ośrodkami zagranicznymi: Istanbul Commerce University i Ostbayerische Technische Hochschule Regensburg.

W drugim dniu spotkania obrady toczyły się ramach sesji tematycznych. Pierwsza z nich nosiła tytuł: „Bezpieczeństwo kulturowe w Europie – szanse i zagrożenia” (moderator: prof. dr hab. Piotr Mickiewicz). Druga – „Bezpieczeństwo cybernetyczne w Europie – szanse i zagrożenia” (moderator: dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz). Trzecia – „Bezpieczeństwo regionalne w obszarze UE i NATO – szanse i zagrożenia” (moderator dr hab. Andrzej Zapałowski, prof. UR). Czwarta – „Bezpieczeństwo pozamilitarne w obszarze UE i NATO – szanse i zagrożenia” (moderator: dr hab. Radosław Bania, prof. UŁ). Piąta – „Cyberprzestrzeń jako główne zagrożenie bezpieczeństwa społecznego w Europie” (moderator: dr hab. Ryszard Machnikowski, prof. UŁ). Szósta – „Bezpieczeństwo społeczne, ochrona ludności i zarządzanie kryzysowe” (moderator: prof. dr hab. Robert Ulewicz). Siódma – „Bezpieczeństwo lotnicze w Unii Europejskiej” (moderator dr hab. Jacek Reginia-Zacharski, prof. UŁ). Ósma – „Bezpieczeństwo militarne w obszarze transatlantyckim” (moderator: prof. dr hab. inż. Andrzej Polak).

Wśród wystąpień warto zwrócić na takie jak: „Migracje jako wyzwanie dla bezpieczeństwa etniczno-kulturowego współczesnych państw – aspekty edukacyjne”, „Wpływ braku uznania państwa na arenie międzynarodowej na bezpieczeństwo socjalne jego obywateli: przypadek Kosowa”, „Media i narracje medialne jako pozamilitarny instrument kształtowania bezpieczeństwa społeczno-politycznego”, „Cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna jako sfery bezpieczeństwa międzynarodowego”, „Bezpieczeństwo przetwarzania danych biometrycznych w aspekcie prawnym”, „Wyzysk kontrahenta jako naruszenie zasad bezpieczeństwa obrotu gospodarczego”.

Ponadto dla uczestników konferencji i obserwujących ją studentów Wydziału Zarządzania przedstawiciele Straży Granicznej przy Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, przedstawiciele Służby Celnej przy PL Rzeszów-Jasionka i przedstawiciele PL Rzeszów-Jasionka zorganizowali specjalne pokazy z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu, pokaz umiejętności praktycznych oraz przedmiotów objętych zakazem wwozu oraz pokaz pirotechniczny.

Konferencja dostarczyła odpowiedzi na wiele istotnych pytań i wyznaczyła trendy i kierunki dalszych naukowych badań.