Strona: I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Public Security” / Wydział Zarządzania

I Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Public Security”

2022-02-03
, red.  Natalia Potoczna
Grafika informująca o wydarzeniu, graf. N. Potoczna

19 stycznia 2022 r. odbyła się pierwsza Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Public Security”. Organizatorem było Koło Naukowe Bezpieczeństwa Lotniczego Eskadra, działające na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Opiekunem naukowym koła jest dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz.

Inspiracja dla wydarzenia

Bezpieczeństwo było, jest i zapewne jeszcze długo będzie bardzo różnie postrzegane, ujmowane i definiowane. Co więcej, środowisko bezpieczeństwa podlega nieustannej zmianie i mimo wysiłków mających na celu jego stabilizację, wciąż pojawiają się nowe zagrożenia. Jest to szczególnie widoczne w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, które upłynęły pod znakiem walki z wirusem SARS-CoV-2, którego pojawienie się odnotowano po raz pierwszy w listopadzie 2019 r. To i inne wyzwania współczesnego świata, stały się inspiracją dla Koła Naukowego Bezpieczeństwa Lotniczego Eskadra, do organizacji I Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Public Security.

Cele

Celem konferencji była popularyzacja wiedzy, która umożliwi skuteczne prognozowanie, przeciwdziałanie, eliminowanie i usuwanie skutków różnego rodzaju zagrożeń. Konferencja miała także zintegrować działalność naukowców, dydaktyków i studentów z uczelni polskich i zagranicznych. Jej uczestnikami byli przedstawiciele środowisk związanych z bezpieczeństwem.

Tematyka

Główne obszary tematyczne obejmowały m.in.:

• kwestie bezpieczeństwa lotniczego,
  • wyzwania, przed jakimi stanął rynek usług logistycznych w okresie pandemii COVID-19 i Brexit,
  • aktualny stan bezpieczeństwa cybernetycznego w kontekście rozprzestrzeniania się zagrożeń pochodzących z cyberprzestrzeni.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele następujących uczelni:

• Politechnika Rzeszowska,
  • Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie,
  • Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie,
  • Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni,
  • Baltic Defence College w Tartu,
  • Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach,
  • Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Rezultaty

Efektem naukowym przedsięwzięcia będzie publikacja zawierająca referaty wygłoszone w trakcie konferencji przez studentów, przedstawicieli nauki i praktyków.