Strona: III Konferencja Medycyna 4.0 pt.: „Technologie w Medycynie Konferencja” / Wydział Zarządzania

III Konferencja Medycyna 4.0 pt.: „Technologie w Medycynie Konferencja”

2023-11-09
, red.  Grzegorz Rosłan
III Konferencja Medycyna 4.0 pt.: „Technologie w Medycynie Konferencja”,

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza wraz z Uniwersytetem Rzeszowskim zorganizowała, w dniach 19 – 20 października 2023 r. w Rzeszowie, Konferencję Medycyna 4.0. Była to kolejna, trzecia edycja konferencji naukowej pt. "Technologie w Medycynie", zorganizowana pod patronatem: Rektora Politechniki Rzeszowskiej prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika, Rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego prof. dr. hab. Sylwestra Czopka, a także Oddziału Podkarpackiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie.

Tematyka i cel konferencji

W tym roku tematyka konferencji obejmowała następujące zagadnienia:

• systemy szybkiego prototypowania i ich zastosowanie w medycynie,
  • medycyna pola walki,
  • wirtualna rzeczywistość w aspekcie medycznym,
  • ratownictwo medyczne,
  • techniki komputerowe w bioinżynierii,
  • projektowanie i badania innowacyjnych biomateriałów,
  • metrologia medyczna,
  • nowoczesne metody obrazowania medycznego, hybrydowe techniki obrazowania,
  • Inżynieria rehabilitacyjna,
  • technologie druku 3D/4D w wytwarzaniu implantów i sztucznych narządów,
  • modelowanie i wizualizacja 3D w medycynie,
  • materiały dla medycyny,
  • technologie mobilne w medycynie.

Celem konferencji było przybliżenie studentom inżynierii medycznej, doktorantom, młodym biznesmenom oraz osobom, które planują stworzenie własnej firmy związanej z przemysłem i medycyną możliwości i dróg rozwoju oraz stworzenie forum wymiany doświadczeń, pozyskiwania kontaktów oraz poszukiwania funduszy na prowadzenie działań w zakresie innowacji i ich wdrażania.

Przebieg konferencji

Otwarcia konferencji dokonali prof. dr hab. n. med. Sławomir Snela oraz prof. dr hab. inż. Grzegorz Budzik, którzy podkreślili, że we współczesnej nauce i w codziennym życiu obserwujemy niezwykle dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii zmieniających oblicze medycyny. Dowodem na to jest m.in. powstanie Klastra „Technologie w Medycynie”, który funkcjonuje w oparciu o rzeszowskie Uczelnie i środowisko lokalnego biznesu. Wyrazili także nadzieję, że zaprezentowana problematyka stanie się podstawą do dalszych pogłębionych badań oraz ożywionych dyskusji w kolejnych edycjach tego wydarzenia naukowego.

Konferencja składała się z kilku sesji plenarnych, a jedną z nich związaną z medycyną pola walki poprowadził dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz. W trakcie tej sesji głos zabrali przedstawiciele:

• Wydziału Bezpieczeństwa, Logistyki i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej, dr. hab. inż. Sławomir Augustyn, prof. WAT, który wygłosił referat pt. „Zastosowanie nanosrebra w projektowaniu instalacji przemysłowych dla infrastruktury medycznej”;
  • Komponentu Wojsk Specjalnych, ppłk dr n. med. Przemysław Guła, który podczas swojego wystąpienia zaprezentował: Medyczne działania ratunkowe na polu walki. Jakie zmiany przyniesie wojna na Ukrainie?;
  • 8 Bazy Lotnictwa Transportowego, por. Marzena Dudaryk, która podzieliła się swoimi doświadczeniami nt. Ewakuacji medycznej drogą lotniczą;
  • Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej, kpt. Sylwester Kanadys, który omówił Wpływ wojny na aktualną działalność grup poszukiwawczo-ratowniczych na przykładzie 3 GPR Kraków – Balice.

Podsumowując Konferencję Medycyna 4.0, można stwierdzić, że jej cel został osiągnięty, co jednak nie oznacza, że uczestnicy konferencji uzyskali odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania, a badania w tym obszarze zostały zakończone. Tym samym organizatorzy konferencji mają nadzieję, że zainspirowali studentów, naukowców i kadry akademickie kierunków medycznych i inżynieryjnych do realizacji interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie innowacyjnych technologii w medycynie.