Strona: „Kierunek Przyszłość” – blisko 100 uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi na PRz / Wydział Zarządzania

„Kierunek Przyszłość” – blisko 100 uczniów z Polski, Ukrainy i Białorusi na PRz

2019-09-12
, red.  Piotr Cyrek/fot. Arkadiusz Surowiec

W czwartek 12 września 2019 r. Politechnika Rzeszowska gościła finalistów międzynarodowego konkursu dla młodzieży pt. „Kierunek Przyszłość” („Towards the Future”). Wydarzenie zorganizowano z okazji Dnia Współpracy Europejskiej 2019 w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014–2020.

Całe wydarzenie zaplanowano na kilka dni – od 11 do 14 września br. W Rzeszowie zjawiło się ok. 100 uczniów z Polski, Białorusi i Ukrainy. Przygotowano dla nich bardzo urozmaicony program, w którym nie zabrakło licznych pokazów i warsztatów. Dział Współpracy Międzynarodowej Politechniki Rzeszowskiej opracował specjalną grę terenową.

Na jednym ze stanowisk konkursowych podczas gry znajdował się dr inż. Paweł Kępa, adiunkt w Zakładzie Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania PRz – specjalista od kryminalistyki. Zadaniem uczniów (po krótkim szkoleniu i zaprezentowaniu przez P. Kępę różnorodnych tajemnic kryjących się we wnętrzu walizki kryminalistycznej) było ujawnienie i zidentyfikowanie osoby na podstawie śladów linii papilarnych. Zadanie nie było proste, ale zabawa była przednia.

Cel główny rzeszowskiego spotkania to prezentacja potencjału i możliwości młodzieży mieszkającej w obszarze przygranicznym jako drogi do lepszej przyszłości. Podczas finału uczniowie z trzech krajów, tworzący mieszane, międzynarodowe zespoły realizowali wyznaczone im zadania, wykazując się swoją kreatywnością, wiedzą i umiejętnościami. Kapituła konkursu, obserwując ich pracę, miała za zadanie wyłonić zwycięzców.

W bogatym programie realizowanym 12 bm. na PRz znalazły się m.in.: wspomniana powyżej gra terenowa na terenie kampusu, warsztaty z techniki, sztuki, śpiewu i tańca, a także mecz siatkówki.

Ceremonię wręczenia nagród i zakończenie konkursu zaplanowano na 13 września br. w obiektach PRz. Całe wydarzenie koordynowało Biuro Oddział Współpracy Transgranicznej PL-BY-UA 2014-2020 w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.