Strona: „Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia” - rezultat projektu SKN „Eurointegracja” z dotacji MNiE / Wydział Zarządzania

„Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia”

2022-06-06
, red.  Mariusz Ruszel
Grafika przedstawia rozłożoną okładkę monografii - zdjęcie od wydawcy

Studenckie Koło Naukowe „Eurointegracja” działające przy Zakładzie Ekonomii na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Edukacji – „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” nr SKN/SP/498491/2021 z dnia 18.06.2021 r., zrealizowało założenia projektu badawczego pt. „Bezpieczeństwo energetyczne – wybrane zagadnienia”.

O projekcie

Założenia projektu zostały sformułowane przez studentów pod koordynacją Piotra Leszczyńskiego i opieką naukową dra hab. Mariusza Ruszela, prof. PRz, będącego opiekunem SKN „Eurointegracja”. W toku prac prowadzone były dyskusje naukowe z udziałem m.in. dra Sławomira Wolskiego z Wydziału Matematyki i Fizyki Stosowanej PRz, dr Ewy Mataczyńskiej z Instytutu Polityki Energetycznej im. I. Łukasiewicza, Tomoho Umedy z Hynfra, Pawła Jakubowskiego z PERN Serwis, mgr Alicji Wiącek ze Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych PRz oraz studentów SKN „Eurointegracja”: Piotra Leszczyńskiego, Darii Rzemieniak, Jagody Siwiec oraz Lidii Murias. Rezultatem prac badawczych jest publikacja  będąca wynikiem pracy 15 autorów, zarówno studentów, jak i pracowników naukowych oraz ekspertów.

Podjęta tematyka

Dyskutowany w monografii temat bezpieczeństwa jest zagadnieniem niezwykle istotnym, szczególnie w aktualnej sytuacji polityczno-ekonomicznej, a zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz dostaw surowców energetycznych i energii należy do najważniejszych wyzwań dla współczesnych państw.

Struktura publikacji

Pierwsza część monografii (składająca się z sześciu rozdziałów) definiuje rolę wodoru w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego. Z uwagi na fakt, że w światowej strukturze bilansu energetycznego kluczową rolę odgrywają paliwa kopalne, których dostawy regulowane są różnorodnymi czynnikami: politycznymi, ekonomicznymi i ekologicznymi, warto zwrócić uwagę na dywersyfikację nośników energii, w tym na źródła odnawialne i wodór. Spośród wszystkich form różnicujących sposób produkcji energii, największe nadzieje wiąże się właśnie z wodorem, z uwagi na jego wszechstronne zastosowanie. Z tego względu w drugiej części (złożonej z ośmiu rozdziałów) zostały przedstawione wyniki analiz rozwoju gospodarki wodorowej w wybranych krajach, które odgrywają kluczową rolę w zakresie budowy gospodarki wodorowej.

Znaczenie monografii

Recenzenci publikacji: prof. dr hab. Jarosław Gryz z Akademii Sztuki Wojennej i dr hab. Grzegorz Tchorek z Uniwersytetu Warszawskiego są zgodni co do tego, że monografia wnosi interesujący wkład w rozważania na temat problemów i wyzwań w rozwoju łańcucha gospodarki wodorowej i może stanowić wykładnię dla zagadnień transformacji energetycznej z udziałem wodoru.

Możliwość bezpłatnego pobrania

Publikacja powstała pod redakcją naukową mgr Alicji Wiącek, dra hab. Mariusza Ruszela, prof. PRz oraz dr Jolanty Stec-Rusieckiej.  Publikację można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej Wydawnictwa Politechniki Rzeszowskiej im. I. Łukasiewicza, klikając w link.