Strona: Nie pozwól ukraść swojej tożsamości! / Wydział Zarządzania

Nie pozwól ukraść swojej tożsamości!

2018-01-11
, red.  Piotr Cyrek/ fot. Arkadiusz Surowiec

Wydział Zarządzania PRz podpisał Porozumienie o współpracy ze Związkiem Banków Polskich, Biurem Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Biurem Informacji Kredytowej. To właśnie na podstawie tego Porozumienia realizowany jest na Program Nowoczesne Zarządzanie Biznesem, którego koordynatorem jest Centrum Prawa Bankowego i Informacji.

Dzięki temu – jak mówi dr inż. Mirosław Sołtysiak (koordynator Programu na Wydziale Zarządzania PRz) – na Wydziale odbywają się cyklicznie wykłady i zajęcia dla studentów oraz szkolenia dla wykładowców PRz.

W dniu 11 stycznia 2018 r. podczas kilkugodzinnego wydarzenia (w trakcie wykładów, jak i podczas swobodnej rozmowy ze specjalistami) każdy student mógł zdobyć wiedzę, jak nie stać się ofiarą wyłudzenia w sytuacji zgubienia lub kradzieży dokumentów tożsamości, jak budować pozytywną historię kredytową, jakie zagrożenia czyhają w trakcie inwestowania itp., na czym polega bezpieczeństwo płatności elektronicznych i transakcji bankowych.

System Związku Banków Polskich chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. To ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Jeśli ktoś utraci dokumenty, to powinien je jak najszybciej zastrzec w banku (http://dokumentyzastrzezone.pl/), a następnie zgłosić sprawę na Policji (jeżeli doszło do kradzieży) i zawiadomić gminę lub placówkę konsularną.

Zastrzec dokumenty (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp.) w banku może zrobić każdy (nie tylko klient banku). W bardzo krótkim czasie informacje o zastrzeżeniu trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych itp. Utrudni to niewątpliwie kradzież naszej tożsamości i wzięcie np. przez przestępców kredytu na nasze nazwisko. Według danych dziennie dochodzi do kilkudziesięciu prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem  w celu wyłudzenia kredytów bądź pożyczek, wynajmu mieszkań i pokoi w hotelu, kradzieży wynajętych samochodów, założenia fikcyjnych firm.

W budynku S, w dniu 11 stycznia 2018 r. w czasie wykładów, ustawione zostało również stoisko edukacyjne z materiałami poglądowymi, broszurami itp. uzupełniającymi wiedzę zdobytą przez uczestników wykładów, które prowadził Krzysztof Ostafiński – dyrektor Programu Nowoczesne Zarządzanie Biznesem.

W Programie Nowoczesne zarządzanie biznesem uczestniczy ponad 120 polskich szkół wyższych i ponad 140 000 studentów; przewidziano ponad 1300 wykładów, około 200 konferencji i blisko 410 stref edukacyjnych. Nowoczesne zarządzanie biznesem to jeden z największych w Polsce programów edukacyjnych, którego głównym założeniem jest rozwój ścisłej współpracy biznesu ze szkołami wyższymi. Misją Programu jest podnoszenie poziomu praktycznej wiedzy studentów o rynku finansowym, przedsiębiorczości oraz zarządzaniu biznesem, łączenie nauki z biznesem, wzrost wiedzy ekonomicznej w społeczeństwie, budowa potencjału polskiej przedsiębiorczości.

Obecnie realizowane moduły tematyczne to: „Zarządzanie ryzykiem finansowym w biznesie i życiu osobistym”, „Oszczędzanie oraz inwestowanie długoterminowe”, „Narzędzia e-gospodarki”, „Nowy wymiar bankowości spółdzielczej”, „Gospodarka elektroniczna i cyberbezpieczeństwo”.

Centrum Prawa Bankowego i Informacji (koordynator Programu) ma ugruntowaną od lat pozycję w obszarze edukacji, wymiany informacji, doradztwa prawnego, szkoleń, konferencji oraz działalności wydawniczej.

Niewątpliwie takie wykłady jak te z 11 stycznia br. podnoszą wiedzę uczestników, ale także stanowią cenne uzupełnienie wiedzy przekazywanej przez wykładowców PRz w ramach realizacji planu studiów.