Strona: Ogłaszam rok akademicki 2020/2021 na Politechnice za rozpoczęty” – powiedział JM Rektor / Wydział Zarządzania

2020-10-10
, red.  P. Cyrek, A. Worosz, M. Jegiełowicz/fot. A. Surowiec

Piątkową (9 października 2020 r.) uroczystość inaugurującą jubileuszowy 70. rok akademicki na Politechnice Rzeszowskiej rozpoczęło wejście orszaku z pocztem sztandarowym, władzami uczelni i członkami Senatu. Po odśpiewaniu hymnu państwowego chwilą ciszy upamiętniono kilkunastu zmarłych pracowników Politechniki Rzeszowskiej.

„Politechnika Rzeszowska prowadzi badania, które wnoszą wkład do wiedzy ogólnej, w zakresie badań podstawowych i stosowanych, i realizuje badania w ramach nauk inżynieryjno-technicznych. Umacniamy i rozwijamy te dyscypliny naukowe, w których mamy kompetencje i możliwości. Mamy bardzo dobrych, mądrych naukowców, znakomitą bazę aparaturową i laboratoryjną, która wymaga ciągłych nakładów i uzupełnień – tak o potencjale PRz mówił JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, inaugurując nowy rok akademicki. Rektor w swym wystąpieniu wskazał również rolę badań naukowych jako tego elementu gospodarki, który jest kluczowy dla funkcjonowania społeczeństwa. Mówił także o wzmacnianiu kadry naukowej i roli rad dyscyplin, które koordynują badania w swoich zakresach.

Na inaugurację 70. roku akademickiego na Politechnice Rzeszowskiej przybyło wielu gości. Ważną częścią uroczystości było ślubowanie przedstawicieli studentów pierwszego roku, oraz przedstawicieli doktorantów Szkoły Doktorskiej Nauk Inżynieryjno-Technicznych PRz. Po odśpiewaniu przez Chór Akademicki PRz Gaudeamus Igitur zostały wręczone certyfikaty ukończenia szkolenia do licencji pilota komunikacyjnego.

Podczas uroczystości 25 pracowników uczelni zostało odznaczonych Medalem Komisji Edukacji Narodowej, cztery osoby otrzymały medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej”, a jedna osoba nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności organizacyjnej. Z Wydziału Zarządzania Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczono dr Marzenę Hajduk-Stelmachowicz i dra hab. Marcina Jurgilewicza, prof. PRz, zaś medal „Zasłużonym dla Politechniki Rzeszowskiej” otrzymał prof. dr hab. Oleksandr Gugnin.

„Droga Młodzieży Akademicka, Szanowni Zebrani – zgodnie z tradycją ogłaszam rok akademicki 2020/2021 na Politechnice Rzeszowskiej za rozpoczęty” – powiedział JM Rektor, uderzając trzy razy berłem, a Chór Akademicki odśpiewał Gaude Mater Polonia. Wykład inauguracyjny Uczelnia wobec wyzwań przyszłości zaprezentował prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp.

Ze względu na sytuację epidemiczną uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego odbyła się w warunkach zaostrzonego reżimu sanitarnego z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.