Strona: Zmarł Profesor Waldemar Paruch / Wydział Zarządzania

2022-05-10
, red.  Justyna Stecko, fot. Arkadiusz Surowiec
Portret Profesora Waldemara Parucha

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

prof. dr. hab. Waldemara Parucha  (1964-2022),

Nauczyciela Akademickiego, związanego z Zakładem Nauk Humanistycznych
Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej w latach 2011-2015.

Odszedł od nas ceniony naukowiec, nauczyciel, działacz społeczny, ale przede wszystkim wyjątkowy Człowiek.

Rodzinie Zmarłego wyrazy współczucia składają

Dziekan, Rada Wydziału i społeczność akademicka Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej.

Uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha odbędą się 16 maja 2022 r. (poniedziałek) w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach (woj. lubelskie).

Profesor Waldemar Paruch był autorem ponad 200 prac naukowych z zakresu politologii i historii. Obszar tematyczny Jego zainteresowań badawczych był niezwykle szeroki. Był uznanym w Polsce specjalistą z zakresu myśli politycznej, polityki zagranicznej Polski, dziejów Europy Środkowej, zarządzania strategicznego oraz jednym z prekursorów politologii stosowanej.

W jednym z ostatnich wywiadów zaznaczał, że politologia stosowana daje „możliwość wykorzystania zdobytej wiedzy do poprawy rzeczywistości, do wzmocnienia naszego państwa. To nie jest zadanie proste, bo wszyscy pamiętamy czasy komunistyczne, gdy wiedzę naukową wykorzystywano do niecnych celów, ale spróbowałem, i mogę stwierdzić, że było warto”.

Profesor Waldemar Paruch regularnie komentował wydarzenia polityczne w Polsce. W aktywności społecznej i politycznej znany był jako twórca Centrum Analiz Strategicznych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, doradca Ministra Edukacji i Nauki do spraw szkolnictwa wyższego oraz doradca Marszałka Sejmu w zakresie polityki zagranicznej Polski.

W kwietniu 2022 r. Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Profesora Waldemara Parucha Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Panie Profesorze, pozostanie Pan w naszej pamięci.