Strona: Porozumienie o współpracy z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich / Wydział Zarządzania

Porozumienie o współpracy z 21 Brygadą Strzelców Podhalańskich

2023-04-11
, red.  Grzegorz Rosłan; Jadwiga Nycz-Wróbel
Od lewej: prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik; płk. Tadeusz Nastarowicz,

23 marca 2023 roku Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty–Spiechowicza zawarły porozumienie o współpracy.

Podpisanie porozumienia

Porozumienie zostało podpisane przez prof. dr. hab. inż. Piotra Koszelnika – Rektora Politechniki Rzeszowskiej i płk. Tadeusza Nastarowicza – dowódcę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W wydarzeniu uczestniczyli także Prorektor ds. studenckich prof. dr hab. Grzegorz Ostasz oraz inicjator porozumienia dr hab. inż. Grzegorz Rosłan, prof. PRz.

Cele porozumienia

Celem inicjatywy jest potrzeba wspólnego działania na rzecz obronności państwa i wychowania patriotycznego młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem umacniania etosu oraz kultywowania chlubnych tradycji Wojska Polskiego, integracji środowiska żołnierskiego i społeczności studenckiej w warunkach profesjonalizacji Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Podpisane porozumienie ma służyć m.in.:

• pozyskiwaniu społecznej akceptacji dla polityki obronnej państwa,
  • upowszechnianiu działalności wolontariackiej na rzecz obrony narodowej,
  • kształtowaniu pozytywnego wizerunku żołnierza polskiego oraz propagowaniu postaw patriotycznych,
  • pozyskiwaniu kandydatów do służby wojskowej lub uzupełnieniu rezerw osobowych,
  • wychowaniu patriotycznemu i edukacji proobronnej studentów,
  • upowszechnianiu wiedzy obronnej i umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz promocji tradycji i dokonań PRz i 21BSP,
  • integrowaniu środowiska żołnierskiego i studenckiego.