Strona: Trwają rozmowy na temat powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej... / Wydział Zarządzania

Trwają rozmowy na temat powstania Podkarpackiej Doliny Wodorowej...

2021-07-13
, red.  A. Worosz, P. Cyrek/fot. B. Motyka
Otwarcie spotkania przez rektora prof. P. Koszelnika.

Na Politechnice Rzeszowskiej w dniu 8 lipca 2021 r. odbyło się spotkanie robocze sygnatariuszy Listu Intencyjnego na rzecz utworzenia Podkarpackiej Doliny Wodorowej. Powstanie doliny wodorowej pozwoli wykorzystać potencjał Rzeszowa oraz Podkarpacia w zakresie nowoczesnych technologii oraz zbudować miejsce, w którym będą produkowane ogniwa paliwowe.

Cel spotkania

Spotkanie poprowadził prorektor PRz ds. ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem prof. Jarosław Sęp, który podkreślił konieczność szybkiego i sprawnego wypracowania formuły organizacyjno-prawnej Podkarpackiej Doliny Wodorowej.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik powiedział m.in.: „Energetyka wodorowa jest niezwykle istotna nie tylko dla Podkarpacia. Prowadzimy bowiem badania naukowe w zakresie wykorzystania wodoru w różnych obszarach nowoczesnych technologii, m.in. w lotnictwie i transporcie. Wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych wypracowaliśmy pewne obszary, które w przyszłości będziemy realizować. Jako uczelnia jesteśmy zobligowani, aby prowadzić nauczanie oraz badania, których wynikiem będzie rozwój gospodarczy oraz kształcenie kadry dla branż związanych z wodorem”.

Powołanie Zespołu Roboczego ds. Podkarpackiej Doliny Wodorowej wynika z zapisów Listu Intencyjnego. W dyskusji wzięli udział: wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, władze Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor uczelni i prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem, burmistrz Sanoka oraz przedstawiciele sygnatariuszy listu, m.in. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytutu Energetyki – Instytutu Badawczego, Oddziału Ceramiki CEREL w Boguchwale, Polenergii S.A., Polenergii Elektrociepłowni Nowa Sarzyna Sp. z o.o., ML System S.A., Agencji Rozwoju Przemysłu S.A., Fibrain Sp. z o.o., Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”, Autosanu Sp. z o.o.

Kierunki działań

W trakcie spotkania omówiono m.in. harmonogram, cele i kierunki dalszych działań, które realizowane będą w następujących obszarach:

• niskoemisyjne lotnictwo – wodór jako paliwo statków powietrznych,
  • łańcuch produkcji, dostaw, magazynowania i tankowania wodoru do statków powietrznych,
  • autobus wodorowy – niskoemisyjny transport miejski,
  • produkcja wodoru z wykorzystaniem OZE – fotowoltaika, energia wiatru, energia geotermalna,.
  • laboratorium energetycznych technologii wodorowych,
  • kształcenie kadr w zakresie energetyki wodorowej.