Strona: Wiedzą prawie wszystko o Polsce i świecie / Wydział Zarządzania

Wiedzą prawie wszystko o Polsce i świecie

2019-01-29

LX OLIMPIADA WIEDZY O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM

POLSKA I JEJ SĄSIEDZI. POLITYKA – GOSPODARKA – SPOŁECZEŃSTWO – KULTURA

W dniu 26 stycznia 2019 r. na Politechnice Rzeszowskiej przeprowadzone zostały zawody okręgowe (II stopnia) LX OLIMPIADY WIEDZY O POLSCE I ŚWIECIE WSPÓŁCZESNYM. Tematyka LX Olimpiady dotyczy POLSKI I JEJ SĄSIADÓW. POLITYKI – GOSPODARKI – SPOŁECZEŃSTWA – KULTURY.

Współorganizatorem Olimpiady jest Zakład Nauki o Bezpieczeństwie Wydziału Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Zawody II stopnia odbyły się równocześnie we wszystkich okręgach – województwach.

W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zasadniczym celem zawodów było rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym Polski i świata.

Olimpiada na poziomie okręgowym składała się z dwóch etapów:

1. pisemnego – rozwiązanie testu;
  2. ustnego – odpowiedzi na pytania problemowe przygotowane przez głównego Organizatora – Instytut Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Punkty uzyskane za rozwiązanie testu i z odpowiedzi ustnej sumowały się. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy zdobyli łącznie największą liczbę punktów. Uczestnicy olimpiady wykazali się bardzo wysoką wiedzą z zakresu tematyki zawodów, ale także zdolnością do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował ośmiu uczniów.

Nad przebiegiem zawodów i nad prawidłową oceną zawodników czuwało jury w składzie:

przewodniczący Komitetu Okręgowego: dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz; sekretarz Komitetu Okręgowego: dr Waldemar Krztoń; członkowie komisji: dr Jolanta Puacz-Olszewska; dr Krzysztof Michalski.

Po podsumowaniu zdobytych punktów okazało się, że:

• I miejsce zajął Jan Sobuś z II LO w Łańcucie;
  • II miejsce zajęła Klaudia Pryjmak z I LO w Krośnie;
  • III miejsce zajął Jakub Kowalczyk z I LO w Przemyślu.

Zawody centralne odbędą się w dniach 5–7 kwietnia 2019 roku na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Europeistyki Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Przeprowadzi je Komitet główny pod przewodnictwem prof. dr hab. Konstantego Wojtaszczyka.

30 najlepszych zawodników ma szansę na uzyskanie wielu cennych nagród, wśród których znajdują się: nagrody rzeczowe, nagrody finansowe, staże i praktyki krajowe i zagraniczne.

Laureatom i finalistom Olimpiady przysługują ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.