Strona: Wizyta studyjna w Podziemnym Magazynie Gazu w Husowie / Wydział Zarządzania

Wizyta studyjna w Podziemnym Magazynie Gazu w Husowie

2023-06-08
, red.  Daniel Wieliczko, Mariusz Ruszel, Sławomir Stec
Uczestnicy wizyty studyjnej do PMG w Husowie

5 czerwca 2023 r. członkowie Studenckiego Koła Naukowego „Eurointegracja” działającego przy Zakładzie Ekonomii na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, studenci I roku kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne z Wydziału Zarządzania, studenci I roku kierunku energetyka studiów II stopnia z Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury, studenci kierunku elektrotechnika z Wydziału Informatyki i Elektrotechniki wraz z pracownikami Politechniki Rzeszowskiej tj. dr hab. Mariuszem Ruszel, prof. PRz; dr hab. inż. Mirosławem Szukiewiczem, prof. PRz oraz mgr inż. Beatą Piotrowską, wzięli udział w wizycie studyjnej w zakładzie górniczym Podziemny Magazyn Gazu (PMG) w Husowie.

Podziemny Magazyn Gazu w Husowie

W odległości ponad 20 km od Politechniki Rzeszowskiej znajduje się niezwykle istotny system magazynowania gazu ziemnego, który jest kluczowym elementem strategicznej infrastruktury energetycznej Polski. Studenci zyskali niepowtarzalną okazję odbycia wizyty w PMG w Husowie, który jest największym magazynem gazu ziemnego na Podkarpaciu i drugim pod względem wielkości w Polsce (o pojemności 500 mln m³).

Przebieg wizyty studyjnej

Pracownicy PGNiG podzielili się swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną związaną z funkcjonowaniem tego obiektu. Podczas wizyty studyjnej odbył się interesujący wykład oraz dyskusja, podczas której studenci poznali historię obiektu, zasady jego działania oraz świadczone przez niego usługi. Druga część wizyty studyjnej była poświęcona zwiedzaniu obiektu i poznawaniu procesu technologicznego przetwarzania gazu ziemnego. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia nowoczesnych technologii i rozwiązań, które zapewniają najwyższą jakość świadczonych usług. Wizyta studyjna trwała około 4 godzin i pozwoliła studentom na pełne zrozumienie zasad działania infrastruktury magazynowej gazu ziemnego oraz procesów z nią związanych.

Studenci biorący udział w wizycie kierują serdecznie podziękowania dla Marka Hanusa Dyrektora PKN ORLEN S.A. – Oddział PGNiG w Sanoku, Kierownika PMG Andrzeja Szylara, a także pracowników oddziału biorących udział w spotkaniu, jak również dla Prorektora ds. studenckich PRz prof. dra hab. Grzegorza Ostasza oraz dr hab. Beaty Zatwarnickiej-Madury za wsparcie finansowe i rzeczowe wyjazdu do PMG w Husowie.

Wizyta studyjna została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe "Eurointegracja" przy Katedrze Ekonomii Wydziału Zarządzania PRz we współpracy z PKN ORLEN S.A. – Oddział PGNiG w Sanoku. Inicjatorem wizyty studyjnej był dr hab. Mariusz Ruszel, prof. PRz z Zakładu Ekonomii WZ PRz przy wsparciu przewodniczącego Studenckiego Koła Naukowego "Eurointegracja" Daniela Wieliczko.