Strona: 65 edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym / Wydział Zarządzania

65 edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym

2024-02-12
, red.  Waldemar Krztoń
65. edycja Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym,

3 lutego 2024 roku na Politechnice Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza przeprowadzone zostały zawody okręgowe (II stopnia) 65 edycji Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Tematyka Olimpiady dotyczyła „20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej”. Współorganizatorem Olimpiady zleconej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej jest Wydział Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Zawody II stopnia odbyły się równocześnie we wszystkich okręgach – województwach.

Uczestnicy i formuła Olimpiady

W Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym wzięli udział uczniowie szkół średnich. Zasadniczym celem zawodów było rozbudzenie zainteresowania życiem społeczno-politycznym kraju i świata.

Olimpiada na poziomie okręgowym składała się z dwóch etapów:

1) pisemnego – polegającego na rozwiązaniu testu,

2) ustnego – polegającego na udzieleniu odpowiedzi na pytania problemowe.

Punkty uzyskane za rozwiązanie testu sumowały się z punktami przydzielonymi na podstawie odpowiedzi ustnych. Zwycięzcami eliminacji okręgowych zostali zawodnicy, którzy zdobyli łącznie największą liczbę punktów. Uczestnicy olimpiady wykazali się bardzo wysoką wiedzą z zakresu tematyki zawodów, a także zdolnością do indywidualnego dokonywania analiz na podstawie posiadanych wiadomości. Do zawodów centralnych Komitet Okręgowy zakwalifikował siedmiu uczniów.

Organizatorzy

Zawody okręgowe zorganizowane zostały przez Zakład Systemów Zarządzania i Logistyki w składzie:

• przewodniczący Komitetu Okręgowego: dr hab. Tadeusz Olejarz, prof. PRz,
  • sekretarz Komitetu Okręgowego: dr Waldemar Krztoń.

Członkowie:

• dr hab. Marlena Lorek, prof. PRz,
  • dr hab. inż. Marek Barć,
  • dr inż. Wiesław Lewicki.

Egzamin przeprowadziła komisja w składzie:

• dr hab. Izabela Oleksiewicz, prof. PRz. - przewodnicząca,
  • dr hab. Marlena Lorek, prof. PRz,
  • dr hab. Marek Delong, prof. PRz.

W pracach sprawdzania testów wzięli udział: dr hab. Krzysztof Michalski, prof. PRz, dr hab. inż. Marek Magniszewski, prof. PRz, dr inż. Kornelia Osieczko-Potoczna, dr Adam Laska, dr Paweł Bełch, dr Dominik Zimon, prof. PRz.

Zwycięzcy w zawodach okręgowych

• I miejsce uzyskał Bartosz Słyś z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie,
  • II miejsce: Wiktor Jaskółka z I LO z Oddziałami Dwujęzycznymi w Krośnie,
  • III miejsce: Kacper Leboda z I Społecznego LO w Tarnobrzegu.

Zawody centralne odbędą się w dniach 6 - 7 kwietnia 2024 roku – na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych. Przeprowadzi je Komitet Główny.

Laureatami zostanie 30 najlepszych zawodników spośród finalistów olimpiady. Laureatom olimpiady przysługują nagrody, wśród nich:

• nagrody rzeczowe,
  • nagrody finansowe,
  • staże i praktyki krajowe i zagraniczne.

Laureatom i finalistom Olimpiady przysługują także ulgi w postępowaniu kwalifikacyjnym na studia.