Strona: Wizyta studyjna w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka / Wydział Zarządzania

Wizyta studyjna w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka

2024-01-22
, red.  Iwona Wojciechowska, Julita Pańczak
Wizyta studyjna w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka,

W dniu 11 stycznia 2024 roku studenci kierunku logistyka pod opieką dr Iwony Wojciechowskiej w ramach zajęć z przedmiotu Obsługa pasażerów uczestniczyli w wizycie studyjnej w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka, której celem było zapoznanie się w praktyce z obsługą pasażerską oraz funkcjonowaniem lotniska.

Studenci rozpoczęli wizytę od dokładnego przyjrzenia się obowiązkom pracowników Punktu Obsługi Pasażera. W trakcie wywiadu poznali zakres pomocy oferowany podróżnym, a także najczęściej pojawiające się sytuacje trudne i sprawdzone sposoby radzenia sobie z nimi. Dowiedzieli się także, jakich umiejętności oczekuje się od kandydatów do pracy na takim stanowisku, m.in. dobrej komunikacji, również w językach obcych, umiejętności pracy zespołowej, sumienności, opanowania oraz radzenia sobie z presją czasu i ze stresem.

W terminalu pasażerskim studenci przećwiczyli prawidłowe odczytywanie informacji na temat rejsów, zostali również zapoznani z zadaniami związanymi z obsługą pasażerów niepełnosprawnych, bądź wymagających specjalnej asysty. Uczestnicy wizyty studyjnej, dzięki uprzejmości pracowników portu, mieli również wyjątkową możliwość zwiedzenia mniej dostępnych na co dzień części lotniska takich jak np. salonik VIP, przeznaczony do obsługi szczególnych gości.

Ważnym elementem wyjazdu studyjnego było zwrócenie uwagi na obowiązki pracowników na różnych stanowiskach oraz potrzebę wzajemnej koordynacji ich pracy, aby zapewnić bezpieczeństwo podróżnym i jak najwyższy poziomu jakości operacji lotniczych. Kontynuując podążanie ścieżką pasażerów, studenci poznali szczegółowe zadania związane z obsługą podróżnych w hali odlotów oraz z wejściem na pokład. Koordynator rejsu przybliżył, na czym polega praca na tym stanowisku oraz opowiedział o swoich codziennych wyzwaniach. Dyżurni operacyjni portu, ze względu na porę roku oraz panujące warunki, mogli zaprezentować, jak wygląda praca związana z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania portu w zimie oraz predykcją pogody, aby rejsy przebiegały bez żadnych zakłóceń. Swoim cennym doświadczeniem podzielił się ze studentami także sokolnik portu, podkreślając istotny wpływ podniebnych ptasich sojuszników na bezpieczeństwo lotów. Pokazał swoją ogromną wiedzę na temat ptaków, procesu ich szkolenia oraz współpracy i więzi, jaka tworzy się z opiekunami w trakcie wspólnego wykonywania codziennych zadań. Studenci mieli także szczególną okazję przyjrzeć się z bliska rarógowi górskiemu, jednemu z przedstawicieli lotniskowych ptaków.

Ostatnim etapem wyjazdu studyjnego były odwiedziny w punkcie Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej, gdzie zapoznano uczestników z zapleczem technicznym oraz zadaniami tej jednostki. Pracownicy podkreślali potrzebę nieustannego doskonalenia swoich umiejętności oraz stałych ćwiczeń, aby w razie konieczności zapewnić wszystkim sprawną pomoc i jak najszybszy powrót do ciągłości funkcjonowania portu lotniczego.

Wizyta studyjna odbyła się dzięki życzliwości wielu pracowników lotniska, którzy zgodzili się podzielić swoją bogatą wiedzą i doświadczeniem ze studentami. Koordynatorem wizyty była Julita Pańczak, studentka II stopnia kierunku logistyka na Wydziale Zarządzania, pracująca jednocześnie w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Składamy wszystkim serdeczne podziękowania za zaangażowanie oraz możliwość przyjrzenia się z bliska, jak na co dzień funkcjonuje nasze lokalne lotnisko.